niedziela, 2 września 2018

BLYNK - Mikroprocesor w Internecie w 5 minut


Kochanie, znowu nie wyłączyłam żelazka!!
Tak mniej więcej wyglądają reklamy systemów IoT, Smart Home czy jak kto woli Inteligentnych Domów, budynków i mieszkań. I tych profesjonalnych, dużych, drogich jak nasze rodzime FIBARO (nb. znakomity produkt) jak i tych tanich czy wręcz darmowych jak nasza SUPLADomoticz czy Cayenne.
Na tym portalu będę jednak uparcie zachwalał BLYNKa - bezinteresownie i za darmo. Czemu? Bo go po prostu lubię.

Na BLYNKa trafiłem przypadkiem poszukując prostego programu do zdalnej wizualizacji w komputerze tego co robi mój Arduino UNO. Żałuję, że za późno gdyż oferta na Kickstarterze dawno zakończyła się z pięciokrotnym przebiciem. Za 20$ miałbym wszystkie widgety po wsze czasy do swoich projektów. Po roku od startu projektu BLYNK chłopaki uruchomili komercyjną platformę zakupu elementów do budowy projektów (widgety). Za 2000 pkt można stworzyć projekty za free potem trzeba dokupić brakujące klocki lego - widgety. Do dziś wydałem na nie ok. 100 zł - na kilkanaście dość złożonych, działających projektów i wciąż mam połowę punktów do wykorzystania.
Byłbym zdziwiony gdyby w następnych latach program ten nie zawojował przebojem (podobnie jak Arduino) dużą część rynku DIY dla elektroników w zakresie obsługi systemów mikroprocesorowych z telefonu i tableta. Chyba, ze kupi ich Google i zabawa się skończy.
Już teraz siła i możliwości BLYNKa są wręcz fantastyczne. Jest to dokładnie to coś, czego brakowało mi do znakomitych klocków LEGO ala Arduino by stworzyć naprawdę profesjonalny system zdalnego sterowania i monitorowania ... praktycznie wszystkim. BLYNK jest tak otwarty na pomysłowość ludzi, że można z nim i nim zrobić co tylko się nam zamarzy. A to dopiero początek! I ta niesamowita łatwość tworzenia projektu zarówno po stronie Android/IOS jak i po stronie mikroprocesorowej. Rzeczywiście, połączenie kodu i widgeta dla projektu Blink LED trwa krócej niż 5 min. I już sterujesz LEDem na porcie 13  z każdego miejsca na świecie ze swojego Iphone 6 lub Samsunga.  Jest to dokładnie ta sama filozofia co w Arduino - zestawiasz gotowe, sprawdzone i pasujące do siebie elementy panując jednocześnie na wszystkim co chciałbyś uzyskać. To naprawdę niesamowite.
Mózg przedsięwzięcia - Paweł Bayborodin - prezentuje w krótkim filmie reklamowym ogólne zasady pracy BLYNKa ... i uruchamia gotowy projekt w 57 sek!
[embed]https://youtu.be/61hJvruZNJ4[/embed]
Reklama jak to reklama nie pokazuje wszystkiego. Zmierzony czas tworzenia projektu nie obejmuje  np.wgrania bibliotek BLYNKa czy instalacji i uruchomienia aplikacji w telefonie.

Jak to działa w praktyce.

Poniżej opis przygotowania i uruchomienia prostego systemu sterowania portem mikroprocesora za pomocą aplikacji w telefonie. Dokładną analizę tego co dzieje się wewnątrz systemu zostawimy sobie na później. Ale dogłębna wiedza nie jest absolutnie konieczna by w pełni korzystać z możliwości BLYNKa. Jedyne co musimy znać to podstawy pracy z systemem Arduino. Ot tylko tyle by wgrać do wybranego modułu gotowy program z setek dostępnych w Arduino IDE przykładów.Mikroprocesor aby mieć szansę połączyć się z aplikacją BLYNK w telefonie musi posiadać jakikolwiek rodzaj łącza internetowego. BLYNK obsługuje najprzeróżniejsze jego typy
  • Ethernet
  • WiFi
  • GSM (GPRS)
  • Bluetooth i BLE
  • USB
Ja do eksperymentu wybrałem dwa moduły
  • nieśmiertelny UNO z modułem W5100 - połączenie Ethernet
  •  D1 MINI z modułem ESP-12 ( ESP8266 na pokładzie) - połączenie WiFi



Za pomocą telefonu w obu przypadkach chcę zdalnie sterować istniejącym na module LEDem - w UNO dołączonym do portu 13, w ESP-12 do portu GPIO 2. Poniżej  krótka instrukcja połączenia telefonu z mikroprocesorem. Pominięty jest etap instalacji aplikacji Arduino IDE (poradnik  lub  film)  oraz instalacji bibliotek obsługi ESP8266 w Arduino IDE (poradnik lub film)
Co trzeba zrobić w telefonie:
  1. Zainstalować aplikację BLYNK na telefon/tablet (IOS lub Android)
  2. Stworzyć nowe konto na serwerze BLYNK,
  3. Stworzyć nowe projekty sterowania UNO i D1-MINI i otrzymać kody AUTH dla każdego z projektów
  4. Zaprogramować wirtualny przycisk w aplikacji projektu, którym będziemy załączać LED na module procesora.
Co trzeba zrobić w Arduino IDE
  1. Pobrać biblioteki BLYNK dla Arduino IDE
  2. Zainstalować biblioteki w katalogu libraries  projektów Arduino IDE
  3. Pobrać przykładowy program z biblioteką BLYNK dla naszego mikroprocesora
  4. Wpisać parametry logowania - dla UNO  kod AUTH, dla D1-MINI kod AUTH, login i hasło dostępu do sieci WiFi
  5. Wgrać program do mikroprocesora
A na koniec pozostaje już tylko uruchomić aplikację BLYNK w telefonie i sprawdzić działanie naszego systemu.
A więc do dzieła ......
Najpierw załadujemy BLYNK do telefonu/tableta
Ad 1. Po ściągnięciu ze Sklepu Play aplikacji BLYNK i jej uruchomieniu w telefonie ukazuje się ekran początkowy (dla IOSa jest identycznie)
https://youtu.be/Dy_6CX02eho
  • założyć konto - login powinien być naszym adresem email (ważne!)
  • stworzyć dwa projekty TEST D1 MINI i TEST UNO
  • dodać przycisk do projektu i dowiązać go odpowiedniego portu procesora
Kod projektu AUTH niezbędny do połączenia z serwerem BLYNK został wysłany na nasz adres podany w loginie.



Teraz możemy zainstalować BLYNKa w mikroprocesorze UNO + W5100



D1 MINI


No i efekt końcowy.... a w zasadzie początkowy bo dopiero tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa z BLYNKiem. Moduł UNO jest pod modułem W5100 i oryginalnego LEDa na porcie 13 nie będzie widać. Przyłączyłem więc dodatkowego LEDa między port 13 a GND.



Sterowanie portem GPIO 2 w D1 MINI poszło bez problemów. Natomiast w UNO cisza LED sieci bez przerwy. No tak ..... Zapomniałem po prostu,że port 13 jest już zajęty przez komunikację SPI z modułem W5100. Przełączyłem więc LEDa na port 7 zmieniając jednocześnie ustawienia przycisku w aplikacji BLYNK. Jak widać na filmie - z dobrym skutkiem.
Ten nie planowany błąd pokazał BLYNKa w rzeczywistym działaniu a przede wszystkim łatwość i elastyczność jego konfiguracji.
Cała procedura przygotowania i wgrania  programów do obu mikroprocesorów zajęła mi jakieś 12-15 minut. To realny czas przygotowania do pracy systemu Androidowo/mikroprocesorowego z BLYNKiem gdy nie tworzymy dedykowanego oprogramowania a jedynie korzystamy z gotowych bibliotek. Już w takiej prostej konfiguracji, jak widać,  system oferuje potężne możliwości. Jeśli dodamy do tego nasz własny program w mikroprocesorze - otwiera się przed nami cały i praktycznie nieograniczony świat zdalnie sterowanych systemów mikroprocesorowych. Jedynym tak naprawdę ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.
Zdjęcia zostały zaczerpniete ze stron AlexNLD,  The Robot Source,
2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz